Vybíráte kočárek? Dvojkombinace je správná volba!

Výběr dětského kočárku je pro nastávající rodiče velkým a radostným okamžikem. Ještě před samotným pořízením vás však čeká dlouhé vybírání, zkoušení, prohlížení a samozřejmě zjišťování všemožných informací, než se nakonec rozhodnete pro ten pravý. Všechny budoucí maminky si přejí pro své miminko jen to nejlepší a na trhu je mnoho druhů i provedení. Jak z nich tedy vybrat ten správný?

Na co se při výběru zaměřit

U správného kočárku byste měli mít možnost nastavení výšky madla pro lepší manévrování a odpružení předních i zadních kol. Pokud budete s kočárkem často cestovat autem, zaměřte se také na rychloodnímatelná kola, která vám samotné nakládání do kufru usnadní. Samozřejmostí je pak zdravotní nezávadnost a kvalita použitých materiálů.

Pozornost byste však měli věnovat také označení kočárku, díky kterému snadno poznáte, že vybraný model splňuje všechny požadované normy. Každý kočárek musí nést označení EN 1888, jméno výrobce či distributora, u autosedačky navíc i označení ECE 44/03, které zaručuje možnost použití v autě.

Při samotném výběru byste pak měli zohlednit následující faktory, které ve finále ovlivní vaše rozhodnutí:

  • Jak často budete kočárek skládat a převážet?
  • Preferujete tři nebo čtyři kola?
  • Vyhovují vám nafukovací či plastová kola?
  • Přejete si ke kočárku další výbavu – např. tašku, nánožník, síťku proti hmyzu?
  • Jaká je vámi požadovaná hmotnost kočárku?
  • Jaký je váš cenový rozpočet?

Nakonec se vám výběr zúží na několik modelů, ze kterých můžete vesele vybírat. Mějte však na paměti, že pro novorozence a kojence je nejvhodnější hluboký kočárek ve tvaru postýlky, ve kterém může miminko ležet vodorovně – tato poloha je totiž velmi důležitá pro vývoj páteře. Až povyroste a bude moct sedět, s klidem jej přesunete do golfového či sportovního kočárku.

Spolehněte se na dvojkombinaci

Nespornou výhodou kombinovaných kočárků je možnost jejich využití po prakticky celé období, kdy budete dítě v kočárku vozit – od narození až do cca tří let. Počáteční investice je sice vyšší, nicméně ve výsledku ušetříte nejen peníze, ale také čas a starosti při dalším vybírání v budoucnu, jelikož už nebudete muset pořizovat jiný kočárek.

Základem dvojkombinace je hluboká korba či vložná taška, ve které budete miminko vozit po jeho narození. Vložná taška je jednodušší na manipulaci, hluboká korba zase nabízí více místa, je tedy na vás, co preferujete. Až miminko povyroste a bude moct sedět, kočárek se jednoduše přemění na sporťák.

Také při výběru modelu dvojkombinace vás čeká pár úskalí – musíte se rozhodnout, jestli chcete možnost umístění dítěte po i proti směru jízdy. Zohledněte také terén, po kterém budete s kočárkem jezdit, ten totiž hraje prim při výběru koleček. Ve městě oceníte spíše menší, při procházkách v přírodě zase větší kola s odpružením, která zajistí pohodlí vám i vašemu děťátku. Nabízejí se i modely s adaptéry na autosedačku, které vám umožní připojení sedačky na korbu kočárku.

 

Zdroj fotografií: Zopa Design