První měsíc s miminkem – co budete potřebovat?

Jestliže čekáte své první miminko, jistě už netrpělivě přemýšlíte nad výbavičkou a vším, co musíte dopředu sehnat a koupit. A jako každá novopečená maminka v tom máte jistě zmatek. Co všechno budete v prvním měsíci života miminka potřebovat a co naopak nevyužijete a smutně pošlete dál? Poradíme vám, bez čeho se v prvním měsíci života miminka rozhodně neobejdete.

Základní výbavička do nemocnice

Pokud se nerozhodnete pro porod doma, setkáte se poprvé se svou malou láskou právě v nemocnici, kde spolu pár dní také strávíte. Je tedy dobré si pár týdnů před předpokládaným termínem připravit výbavičku pro miminko do porodnice. Rozhodně se nespoléhejte na balení na poslední chvíli – nikdy nevíte, jestli se vás děťátko nerozhodne překvapit dříve.

V tašce byste měla mít připravené zejména hygienické potřeby – jednorázové pleny pro kojence do hmotnosti 5 kg, krém proti opruzeninám na zadeček a alespoň jedno balení vlhčených ubrousků. Protože tělíčko novorozence ještě nedokáže samo regulovat teplotu těla, zabalte si i lehkou deku.

Miminko musíte mít do čeho obléct, přibalte tedy alespoň dvě body s dlouhým rukávem, dvoje ponožky a dupačky, jednu čepičku, svetřík a jednu bavlněnou osušku a dvě nebo tři látkové pleny.

No a na cestu domů samozřejmě potřebujete autosedačku. Ta musí být v kategorii 0+ a upevněna vždy proti směru jízdy.

Co mít pro miminko přichystáno doma?

Kromě základní výbavy, jakou jsou pleny, oblečení, hygienické potřeby, povlečení a deky, je potřeba mít doma přichystaných pár dalších věcí, bez kterých se rozhodně neobejdete.

Opravdovým základem je postýlka. Děťátko bude především v prvních týdnech hodně spát, je tedy obzvláště důležité, aby byla postýlka kvalitní a lůžko v ní pohodlné. Samozřejmostí je pak stabilní a bezpečná konstrukce. Postýlku pořiďte klidně větší, aby vám vydržela déle než pár měsíců. Jestliže se chystáte často cestovat, oceníte skládací postýlku, kterou snadno složíte a převezete k prarodičům nebo třeba na dovolenou. Ohrádka do postýlky zase dohlédne na to, aby miminko nenarazilo hlavičkou do hrazení postele.

Chvíle přebalování vám usnadní pult, kde přebalíte děťátko na horní plošině a pod ní uložíte všechny potřebné věci tak, abyste je měla stále po ruce. Pokud se však bez pultu obejdete, dost dobře vám poslouží také podložka na přebalování, kterou položíte třeba na postel nebo stůl. Ke koupání vám pak postačí dětské lehátko do vany, díky kterému svůj malý poklad vykoupete i ve vaně.

Bez kočárku se první měsíce rozhodně neobejdete. Zvolte nejlépe takový, který vám vydrží déle než pár měsíců. Ideální volbou je dvojkombinace, která je vhodná už od narození miminka až do doby, kdy bude vážit 15 kilogramů. Kvalitní modely obsahují také adaptéry pro autosedačky a odpružená kola pro bezpečnou a snadnou jízdu. Pokud se vám miminko narodilo na podzim či v zimě, spoustu parády i užitku udělá fusak, který udrží miminko na procházkách v teple.

Ve chvílích, kdy miminko nechce spát v postýlce, ale vy máte doma práce nad hlavu a chcete mít přitom děťátko na očích, vám přijde vhod lehačka. Z ní může prcek pozorovat svět kolem sebe a také především vás, svou maminku. Vybrat si můžete také model, který nabízí možnost houpání a hraje příjemné melodie, v němž miminko spokojeně usne.

Na čem se rozhodně nevyplatí šetřit, je monitor dechu. Ten snímá dech děťátka a dokáže včas zabránit tzv. syndromu náhlého úmrtí. Stejně tak je pro maminky velkým pomocníkem chůvička, kterou využijete doma i na cestách. Díky ní budete vždy vědět, kdy miminko pláče a potřebuje vás mít u sebe.

 

Zdroj fotografií: Zopa Design