Poprvé u zubaře: motivujte, nestrašte

Zubní vyšetření nemusí být pro dítě žádné trauma. Podle zubní lékařky Simony Bezděkové je dopředu vhodné dítě motivovat, aby se do nového zajímavého prostředí těšilo. V zubní ordinaci by pak měl rodič především být dítěti oporou.

V jakém věku je vhodné poprvé přijít s dítětem k zubaři?

Zubního lékaře je vhodné navštívit s prvním prořezaným dočasným zoubkem dítěte. Dítě si postupně začne zvykat na zubařské prostředí a rodiče se dozví, jak o zuby správně pečovat a předejít tak vzniku kazu.

Co je dobré dítěti dopředu říct a co raději ne?

Rodiče by měli děti motivovat, aby se na křeslo těšily. Není vhodné děti strašit větami typu: “Když si nebudeš čistit zuby, půjdeš k zubaři a ten ti zuby vytrhá.”. Automaticky pak u dítěte vzniká strach z ošetření. V první návštěvě je hlavním cílem seznámit dítě s prostředím a získat si od malého pacienta důvěru. Ideálním začátkem je tedy vození na křesle a počítání zoubků. Veškeré invazivní výkony je lepší odložit až na další návštěvy.

Jak by se měl rodič chovat v ordinaci?

Hlavním úkolem rodiče je být dítěti oporou, ale neměl by výrazněji zasahovat do průběhu ošetřování.

Jaké špatné návyky u dětí podporují tvorbu zubního kazu?

Vznik zubního kazu je většinou kombinací nesprávného způsobu čištění zubů a příjmu velkého množství cukrů. Největší zloduši jsou v tomhle případě sladká pitíčka, které děti pocucávají z lahviček téměř celý den. Tyto je lepší raději nahradit vodou nebo neslazeným čajem. Dále jen málo rodičů ví, že i u dětí je potřeba používat mezizubní kartáčky, protože hlavním místem vzniku kazu je právě mezizubní prostor. Správná zubní hygiena je základ. Čistý zub se totiž nezkazí.

Jaké zubní kartáčky jsou vhodné pro nejmenší děti?

První kartáčky, se kterými se dítě může setkat jsou “prsťáčky” – gumové náprstky, kterými mohou rodiče dítěti masírovat dásně před prořezáním prvního zoubku. Jakmile se mléčný zub prořeže do úst, je potřeba začít čistit klasickým dětským kartáčkem nebo jsou vhodné takzvané solo kartáčky. Mají malou hlavici a tak se s nimi snadno dostanete do drobných dětských úst a taky zuby krásně vyčistíte ze všech stran. Když začne v puse zubů přibývat, zuby se začnou dotýkat a vytvoří se mezizubní prostory, přicházejí na řadu i mezizubní kartáčky.

Autorkou je maminka dvou holčiček (2 a 4 roky) Petra

Fotka od renatalferro z Pixabay