Odrážedlo – hračka, která naučí vaše dítě držet rovnováhu

Máte doma malého raráška, který je už v útlém věku dost akční na to, aby sám začal vyvíjet sportovní aktivitu, ovšem na kolo je ještě moc brzo? Pořiďte mu odrážedlo! S touto hračkou se dítko nejen skvěle vyřádí, ale především se naučí držet rovnováhu a získá tedy tu nejlepší přípravu pro pozdější výuku jízdy na kole. Odrážedlo můžete bez obav pořídit už během dvou let věku dítěte. Jak jej však správně vybrat a na co se zaměřit?

Z odrážedla rovnou na kolo

Odrážedlo je jednoduše kolo bez pedálů pro děti ve věku od cca dvou až do pěti let, které je skvělým předstupněm klasického kola. Díky němu se dítko naučí držet rovnováhu, zatáčet i odhadovat vzdálenosti zábavnou formou a kromě mrazivých a deštivých dnů na něm bude moct zcela intuitivně drandit téměř celoročně.

Pokroky jsou přitom vidět již během pár dní – nejprve bude možná váš malý poklad nejistě postávat a odrážedlo spíše pomalu poponášet, za pár dní však získá na sebedůvěře, naučí se více držet rovnováhu a bude na něm jezdit jako na opravdovém kole. Regulovat rychlost i brzdit pak snadno zvládne nohama, ve vyšším věku můžete přidat i brzdu.

Bezpečnost především

Ani po dokonalém ovládnutí stroje by se však nemělo dítě pohybovat na odrážedle bez dozoru dospělé osoby. A jelikož se určitě vyskytne i pár pádů, vybavte svou ratolest dětskou přilbou. Obujte mu pevnou obuv, a to i v případě, že je venku parné léto. Vhod přijdou také rukavice, díky kterým si dítě při pádu neodře ručičky. Buďte obezřetní při prudkých sjezdech a kopcích, kde by mohlo dítko ztratit nad odrážedlem kontrolu. Na přechodu pro chodce pak jedině po svých a starosti si ušetříte i neměnným pravidlem, že na silnici se s odrážedlem nesmí.

Na co se při výběru zaměřit?

Každé odrážedlo musí obsahovat bezpečnostní prvky, které co nejvíce eliminují riziko úrazů. Samozřejmostí jsou také vhodné a zdravotně nezávadné materiály bez nebezpečných látek a žádné ostré hrany. Dále byste se měli zaměřit na následující faktory:

Výška sedadla

Aby mohlo vaše dítě na odrážedle jezdit, je nutné, aby dosáhlo na zem celou plochou chodidel. Rovněž musí dosáhnout na řídítka a při stoji rozkročmo nad odrážedlem by mělo mít dostatek místa mezi rozkrokem a horní trámovou trubkou. Oceníte také nastavitelnou výšku sedla – děti totiž rostou jako z vody a vám by se tak snadno mohlo stát, že byste již za pár měsíců kupovali nové.

S brzdou či bez?

Brzda je v tomto případě spíše výhodou, určitě ne nutností. Jak již bylo řečeno, dítko brzdí i zastavuje nohama a ve věku do tří let ještě není schopno brzdové páčky na řídítkách funkčně využít. Absencí brzdy bude také stroj lehčí a tedy snadněji přenosný. Brzdu však doporučujeme v případech, kdy už je dítko starší a chystáte se na výlety do přírody, kde na něj čeká hrbolatý a náročný terén.

Jaká zvolit kolečka?

Zpravidla si budete moct vybrat mezi nafukovacími a nenafukovacími kolečky. Každá varianta má své výhody i nevýhody. Nafukovací dobře pruží v terénu a umožní dítěti rychlou jízdu, přidají však stroji na váze a můžete je píchnout. Nenafukovací nepíchnete a jsou lehká, méně však pruží v terénu a nemusí být tolik vhodná třeba na procházky do přírody a do lesa. Pro jakou variantu se rozhodnete, pak záleží čistě na vašich prioritách.

 

Zdroj fotografií: Zopa Design