Neposedí vaše dítko na místě? Zkuste jinou jídelní židličku!

Vyrostlo už vaše dítko do věku, kdy přechází na příkrmy a může s vámi tedy sedět u jednoho stolu, ale na velkou židli je ještě brzo? Pak nastává správný čas pro pořízení jídelní židličky, která se zároveň stane vaším velkým pomocníkem při krmení malého neposedy. Již při samotném výběru je nutné dbát na několik základních parametrů a skloubit potřeby vás i vašeho dítěte s bezpečností a snadnou údržbou. Jak tedy správnou židličku vybrat?

Bezpečnost především

Co si budeme povídat, nepátrejte ze všeho nejdříve po designovém kousku, který udělá doma parádu se zbytkem výbavy, nýbrž se zaměřte na bezpečnost židličky. Batolata jsou zvídavá a chvilku neposedí, vybraný kousek by tedy měl být především stabilní, praktický, skladný a v neposlední řadě snadný na údržbu. Předem si také ujasněte, zdali budete židličku využívat jen doma, nebo ji budete převážet k prarodičům a na dovolenou. V druhém případě se poohlédněte po skládací variantě.

Základní výbava každé správné židličky

Základní výbavou každého modelu by měly být bezpečností pásy, které jsou zpravidla tříbodové až pětibodové, s jakými se setkáte například u autosedačky. Konstrukce musí být stabilní a sedátko pohodlné. Zábrana před bříškem batolete by měla být pevná, ale zároveň polstrovaná.

Zvažte také, zda by nemělo být polstrování odnímatelné a pratelné – miminko bude v pohodlí a vy zašpiněnou látku snadno vyperete v pračce. Především u starších dětí, které již mohou začít jíst samy, oceníte stoleček – ne všem dětem a rodičům však vyhovuje, pro jistotu tedy můžete zvolit model s odnímatelným stolkem.

Nastavitelný sedák a podnožka

Možnost nastavení polohy sedadla je důležitá především u malých dětí, které zatím neumí samy sedět – sklopením sedadla docílíte pohodlné a bezpečné pozice, ve které pak dítko snadno nakrmíte. Sedák a opěradlo by měly svírat pravý úhel tak, aby na židličce prcek seděl s rovnými zády. Volte variantu židličky, která má také nastavitelnou podnožku, aby na ni mohlo vaše dítko položit nožky tak, že bude na podnožce spočívat celá plocha jeho chodidel.

Dřevěná klasika nebo moderní plast?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli ze dvou variant, vždy myslete na to, že by měl tvar židličky v obou případech zajistit správné držení těla miminka. Současné modely dřevěných židliček, které se dají ve většině případů různě skládat či rozložit na samostatný stoleček a židličku, oblékly moderní a stylový kabát. Nechybí u nich ani měkké polstrování, výškově nastavitelné opěradlo zad či polohovatelná podnožka.
U plastové varianty zase oceníte lehkost a skladnost spolu se snadným omýváním a většinou také voděodolným polstrováním. Platí však, že za různě vysoký obnos dostanete různě kvalitní modely. Pokud se nespokojíte s levnějšími variantami, i mezi plastovými židličkami naleznete takovou, která je kvalitní a nastavitelná a poroste tedy s vaším dítětem po několik následujících let.

 

Zdroj fotografií: Zopa