Lehačka nebo lehátko? Vyberte pro své miminko to nejlepší

Dětské lehátko se stává stále oblíbenějším pomocníkem maminek na mateřské, které by měly rády volnou chvilku a zároveň chtějí mít svůj malý poklad v bezpečí a na očích. Miminko přitom může z lehátka pozorovat okolí a spokojeně vstřebávat nové podněty. Na trhu lze vybírat z lehátek klasických, polohovacích i vibračních a houpacích „lehaček“. Jak však vybrat tu správnou variantu a jaké jsou jejich výhody i nevýhody?

Klasické dětské lehátko

Kostru klasického modelu lehátka tvoří kovová konstrukce, která je pružná a potažená pevnou pratelnou látkou. Opěrka zad je zpravidla vyztužená tak, aby nedocházelo k negativnímu ovlivnění vývoje dětské opěrné soustavy. Všechny modely jsou opatřené bezpečnostními pásy s tříbodovým či pětibodovým systémem, s jakým se například setkáte u dětských autosedaček.

Nespornou výhodou je delší madlo, které vám usnadní případné přenášení lehátka, a samozřejmostí by měla být zarážka proti pohybu – miminko se tedy může, ale také nemusí houpat a lehátko je v zaražené pozici stabilní, což oceníte především ve chvílích, kdy chcete svého malého raráška nakrmit.

Nadstandardními doplňky mohou být sluneční stříška a opěrka hlavy, přičemž nosnost klasického lehátka se pohybuje v rozmezí mezi osmi až jedenácti kily a využijete je pro dítě až do dvanácti měsíců věku.

Vibrační dětské lehátko

Vibrační lehačky zažívají stále větší boom a jejich výrobci přicházejí neustále s novými a novými modely, které jsou již doslova malými hracími centry pro miminko. Vybrat si tak můžete z variant, jež hrají až osm uklidňujících melodií, mají nastavitelné možnosti vibrování či houpání, hrají světelnými efekty a samozřejmě mají také závěsné hrazdičky s hračkami, které pomáhají rozvíjet jemnou dětskou motoriku.

U interaktivních lehátek je nutné zvážit několik kritérií, které se odrazí nejen na tom, co lehátko bude umět, ale především na jeho pořizovací ceně. Při výběru se zaměřte na možnost regulace intenzity vibrací i hlasitosti hraných melodií a zjistěte si, jak hlučné je lehátko při spuštění. Výjimkou nejsou ani modely, které mají polohovatelné opěrky zad a nohou a lze je tedy přestavit na postýlku, sedátko i houpačku. Práci i starosti vám pak umenší funkce automatického houpání, které tím pádem nemusíte provádět manuálně. U některých modelů si navíc nastavíte dobu houpání, po jejímž uplynutí se lehátko automaticky vypne.

Jaké jsou výhody dětských lehátek?

Největší výhodou dětských lehátek je jejich bezpečnost. Ať už potřebujete vařit, uklízet, nebo jednoduše jen chcete chvilku klidu pro sebe a přitom mít miminko neustále na očích, stačí, když ho položíte do lehátka a zapnete mu bezpečnostní pásy. Vibrování či houpání děti uklidňuje a většinou je i uspí, ačkoli by si na usínání v lehátku neměly zvykat – snadno se z něj stane zlozvyk, který budete jen horko těžko odbourávat.

Hrazdička s hračkami napomůže při rozvoji jemné motoriky a dalších smyslů a díky pratelnému potahu se nemusíte bát miminko v lehátku nakrmit. Pokud je chladno, můžete ho přikrýt teplou dekou. Ať už se však rozhodnete pro jakoukoli variantu lehátka, vždy myslete na to, že by nemělo suplovat náruč rodičů a miminko by v něm mělo trávit vždy maximálně hodinu denně.

 

Zdroj fotografií: Zopa