Konečně spolu jíte u stolu? Pořiďte mrňousovi vlastní nádobí!

Konečně nastal čas, aby začal váš malý strávník jíst u společného stolu? Pak je načase pořídit mu vlastní nádobí! Což se může leckdy ukázat jako pěkný oříšek. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství talířů, misek, hrnečků i příborů s veselými motivy, ne všechny ale splňují přísné hygienické a zdravotní normy, které zaručí zdravotní nezávadnost a ochrání tak prcka před bolestmi hlavy, alergickými reakcemi či poruchou nervového systému. Jak tedy vybrat nádobí, které bude pro vaše dítko bezpečné?

Zdravotní nezávadnost na prvním místě

Když vybíráte mrňouskovi nádobí, ze všeho nejdříve se zaměřte na složení materiálu. Jsou látky, které dítěti způsobí přinejmenším alergii, bolesti hlavy a astma, přinejhorším se pak můžete potýkat také s karcinogenním působením na nervový systém a jeho následné poškození. Nejvíce dětem uškodí levné PVC bez platného certifikátu, formaldehyd a bisfenol A. A jak se jim vyhnout?

  • Zvolte výrobky ze sortimentu ověřeného výrobce
  • Vyhýbejte se nádobí z PVC, které nemá platný certifikát nezávadnosti
  • Vyhněte se nákupům na tržnicích a v bazarech
  • Vyhledejte si seznam zakázaných výrobků, který pravidelně vydává Česká obchodní inspekce a Ministerstvo zdravotnictví

Odolnost především

Malé děti jsou energické a nemotorné, a tak budete zejména v prvních měsících často sbírat popadané nádobí ze země. Volte proto takový materiál, který je odolný a zvládne i silné nárazy a pády z výšky na zem. Na oblíbenosti stále více získává nádobí z bambusu. Přírodní bambus je mnohem pevnější než klasické dřevo, je odolný a nepřejímá, ani neuvolňuje nepříjemné pachy. Nádobí z něj je navíc lehounké a nezanechá po sobě tak velkou ekologickou stopu jako například plast. Pokud vám tedy záleží na zdraví miminka i přírody, je pro vás bambus tím pravým.

Aby se nádobí dítku líbilo

Motivovat malého raubíře k tomu, aby jedl, není vždycky jednoduché. Pomoct by vám v tom mohl výběr nádobí, které má na sobě mrňouskovy oblíbené motivy. Volte tedy takový design, který je veselý a hravý – malí kluci budou rádi jíst z talířku s motivem závodníka, princezny zase potěší baletka. Pro malé milovníky zvířátek je tu třeba nádobí s liškou nebo slonem.

Investice do sady se vyplatí

Zpočátku si možná vystačíte pouze s jedním talířem a lžičkou, postupem času však budete potřebovat kompletní sadu. Ta vám navíc na rozdíl od nákupu po kusech výrazně ušetří peníze. V sadě se zpravidla nachází talířek a miska, hrneček a příbor.

Neocenitelným pomocníkem se vám jistě stane i bryndák, který v sadě sice nenajdete, nicméně vám ušetří spoustu starostí a praní po každém jídle. Velkým hitem jsou bryndáky ze silikonu s kapsou, které jsou lehké, zdravotně nezávadné a snadno omyvatelné. No a veselý motiv se zvířátky zaručí, že z něj budou nadšení i malí strávníci.

 

Zdroj fotografií: Zopa Design