Jaký fusak bude pro vaše miminko ten pravý?

Fusak je základní součástí výbavy kočárku a dávno už neplatí, že jej využijete výhradně v zimním období. Dnes již výrobci myslí na celoroční pohodlí miminek a přichází na trh s nepřeberným množstvím variabilních kousků, které vašemu děťátku zajistí pohodlí během všech ročních období. Jak si však v takové přehršli vybrat ten pravý, který bude maximálně funkční a kvalitní, a na co se při výběru zaměřit?

 

Je libo plyš, fleece či beránka?

V první řadě je nutné si ujasnit, z jakého materiálu bude fusak vyrobený. To se odráží od toho, jakou dobu vaše miminko v kočárku denně stráví. Jinak bude ušitý fusak na dlouhé výlety do přírody, jinak zase na občasné procházky a časté zastávky v kavárnách či obchodech. V prvním případě se nebojte zainvestovat do beránka. Jeho pořizovací cena je sice vyšší, rozhodně jej však upotřebíte – nezapomínejte, že nejmenší miminka by neměla být venku, pokud teploty klesnou pod pět stupňů Celsia. Beránek je přírodní materiál, který vašeho raráška zahřeje, aniž by se zbytečně zpotil. Jedná se o vysoce prodyšný materiál s vysokou životností, díky čemuž jej využijete třeba i po narození druhého miminka.

Na druhou stranu v případě, že bude vaše malá láska ve fusaku trávit jen krátké chvilky, není tak vysoká investice nutná a vystačíte si s fusakem z fleece či plyše. Tyto materiály odvedou podobnou službu a nezatíží tolik vaši peněženku. Pořídit můžete také model fusaku pouze s beránčí vložkou pod záda, který vyjde levněji než celoberánkové provedení. Pokud by se náhodou ochladilo, postačí přibalit hřejivou deku a miminko přikrýt.

 

Pozor na dispozice k alergiím

Co se týče výplně fusaku, obvykle budete mít na výběr mezi peřím a dutým vláknem. Zde se rozhodujte na základě predispozic k alergiím – ačkoli peří je samozřejmě kvalitnější a má lepší izolační vlastnosti, pokud již máte v rodině alergiky a je zde možnost, že se alergie projeví také u vašeho miminka, zvolte preventivně výplň z hypoalergenního dutého vlákna.

Vnější povrch fusaku bývá zpravidla ušit z polyuretanu, který nepropouští vodu a dovolí tělíčku miminka dýchat a nezapařovat se. Druhou možností je polyamid, který seženete také s teflonovou úpravou proti vodě. Třetí a poslední variantou je nylon. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli ze jmenovaných materiálů, vždy si zjistěte jeho propustnost, aby se děťátko nezapařilo.

Jakou zvolit velikost a tvar?

U velikosti fusaku máte na výběr ze tří možností. Můžete zakoupit větší, u kterého bude trvat, než se prohřeje, na druhou stranu nebudete muset kupovat nový, až dítko povyroste. Druhou variantou je zakoupit fusak velký „tak akorát“, který však bude miminku po čase malý. Řešením může být třetí varianta, kterou je fusak s prodlouženou velikostí – tu zajistí připnutí spodního dílu.
Oceníte jistě i typ s odepínacím přikrývacím dílem, který zároveň použijete jako vložku do autosedačky a vyplatí se vám také možnost rozepnutí fusaku u nožiček. Na stále větší oblíbenosti pak získávají tvary spacáku, které dobře drží teplo a využijete je také na cestách. Pro jaký tvar fusaku se rozhodnete, je však nakonec čistě záležitostí vašeho vkusu.

 

Zdroj fotografií: Zopa Design