Jak zabezpečit domácnost, aby se miminku nic nestalo?

Pakliže se vám narodilo miminko, čeká vás jako novopečené rodiče nejen spousta radostí, ale také starostí. Tou největší bude, aby se vašemu děťátku nic nestalo a bylo doma v dokonalém bezpečí. Jako dospělí si moc dobře uvědomujeme rizika, která nám hrozí, malé děti jsou však neposedné a zvědavé a kdykoli je spustíte z očí, vesele se vydají na průzkum – a ve vaší domácnosti na ně číhá více nástrah, než si vůbec dokážete představit.  Při zabezpečování to proto vezměte hezky od podlahy. Samozřejmostí jsou uzamykatelné skříňky, zábrany a dětské pojistky, které byste měli pořídit ještě předtím, než začne batole samo objevovat svět kolem. Tím to ovšem nekončí.

Nejvíce nebezpečí číhá v kuchyni

Kuchyně je místo, kde vašemu děťátku hrozí nejvíce nebezpečí. Začněte zde tím, že namontujete dětské pojistky na šuplíky a zásuvky a jakékoli ostré předměty schováte mimo dosah dětí. Čisticí prostředky mějte vždy dobře uschované na místě, kde na ně dítě nedosáhne, a zabezpečte pojistkami také dvířka od trouby, myčky a mikrovlnky. O sporák se může spálit nejedna nenechavá ruka, případně na sebe může převrhnout hrnec. Vařte tedy na zadních plotýnkách, kam dítko jen tak nedosáhne, a případně kupte ohrádku, která zamezí pohybu dítěte po kuchyni.

Zabezpečte ostré rohy a zásuvky

Na ostré hrany nábytku vyzrajete dětskými chrániči. Vyrábí se z tvrdého plastu či silikonu a umístit byste je měli především na ty hrany, které jsou ve výšce hlavy a u kterých hrozí nejčastější poranění – tedy na rohy stolů, skříněk a komod. Na elektrické zásuvky snadno pořídíte chránící krytky. Kabely od elektrospotřebičů nenechávejte volně ležet, jinak by za ně mohlo dítě tahat a strhnout na sebe třeba toustovač, rychlovarnou konvici nebo žehličku.

Vysoký nábytek a schody jsou pro dítě výzva

Co se vám může jevit jako pouhá police, komoda nebo knihovna, je pro zvědavé dítě ohromná výzva a ideální horolezecká stěna. Všechny těžké kusy nábytku proto přichyťte ke zdi tak, aby je na sebe dítko nemohlo převrátit. Přivrtejte i komody a skříňky, stačí totiž vytáhnout pár šuplíků, nábytek se stane nestabilním a pohroma je na světě. Samotné šuplíky a otevírací dvířka lze zabezpečit pojistkami proti otevření.

Možným pádům ze schodů zase snadno předejdete pořízením zábran, které umístíte dolů i nahoru. Jakmile bude dítě dost velké na to, aby chůzi po schodech zvládlo samo, nebezpečí uklouznutí minimalizujete kobercem či alespoň protiskluzovými páskami, nalepenými na hranách schodů. Zábradlí je samozřejmostí, kterou snad ani není nutné zmiňovat.

Nevynechejte ani rostliny a volně stojící předměty

I ve věcech, které se nám mohou jevit jako banalita, se skrývá možné nebezpečí. Volně stojící předměty, jako jsou sošky, vázy či velké květináče, pro jistotu odstraňte. U rostlin si zase ověřte, že nejsou jedovaté a v případě požití se batoleti nic nestane. Lékárničku a všechny léky uschovejte do uzamykatelných skříněk a kupujte přípravky s bezpečnostním uzávěrem, který malý rošťák jen tak neotevře.

 

Zdroj fotografií: Zopa