Cestujete autem s dítětem? Zde je seznam věcí, na které byste neměli zapomenout

Cestování s prckem na palubě auta může být leckdy oříšek – ať už se to týká jednoročního výjezdu na dovolenou nebo každodenních menších cest na nákupy, k prarodičům či na výlet. Jak se však na cestu co nejlépe připravit, aby bylo spokojené miminko a tedy i jeho rodiče? Ve spoustě případů stačí jen dobrá výbava do auta, která vám cestování výrazně usnadní.

Dobrá autosedačka je základ

Jistě se shodneme, že kvalitní autosedačka je základem každého cestování, během kterého bude váš malý poklad v pohodlí a především v bezpečí. Aby sedačka správně plnila svou funkci, je třeba vybrat takovou, která odpovídá váhové kategorii vašeho děťátka. Kategorie se pak zpravidla rozdělují od pár gramů až do 36 kilogramů. Jak bude miminko růst, vystřídáte během let několik modelů podle toho, kolik bude váš rarášek zrovna vážit. Jen tak zajistíte, že bude při jízdě autem opravdu v bezpečí.

Při výběru sedačky se zaměřte také na její velikost, aby se vešla do vašeho auta. Záleží však i na hmotnosti, nosnosti a na její snadné instalaci. Každý model by přitom měl splňovat dvě evropské normy, které nesou označení ECE R44 a ECE R129 a zaručují bezpečnost a kvalitu autosedačky. Druhé zmiňované označení přitom znamená, že byla sedačka testovaná na ochranu při bočním nárazu a je vybavena systémem ISOFIX.

Pod samotnou autosedačku pak určitě oceníte praktickou ochranu sedadla, která nejenže ochrání sedadlo před znečištěním a prodřením od autosedačky, ale nabízí také praktický úložný prostor. Do kapes ve spodní části uložíte třeba telefon, menší hračku nebo vlhčené ubrousky. Ochrana je běžně vyrobena z omyvatelného materiálu, který vám usnadní čištění, a její upevnění na sedadlo je velmi jednoduché.

Díky zpětnému zrcátku máte přehled

Ostražitosti není nikdy dost a v případě malých dětí to platí dvojnásob. Instalace zpětného zrcátka do auta vám umožní snadnou kontrolu dítěte, aniž byste si museli složitě vykrucovat hlavu a riskovat tak nehodu. Zrcátko snadno připevníte a nastavíte tak, abyste měli dítko pod kontrolou, a to díky odrazu předního zpětného zrcátka. Uvidíte tak, zdali děťátko spí, hraje si nebo bude potřebovat nakrmit či přebalit.

Organizér na sedadlo vám v autě ušetří místo

Textilní organizéry vám v autě ušetří mnoho místa a zároveň chrání vaši sedačku před znečištěním. Praktický kapsář připevníte na zadní stranu vašeho sedadla a uložíte do něj hračky pro dítě, vlhčené ubrousky, jiné hygienické nezbytnosti nebo třeba tablet. Staršímu dítku do něj můžete uložit také zdravé svačinky, dobroty i knížky, díky čemuž se po cestě zabaví a bude mít vše hezky po ruce.

Aby miminku nesvítilo od očí

Zejména při začínajících parných dnech, kdy sluníčko svítí ostošest, oceníte sluneční clonu do auta, která zpříjemní cestu autem dětem i rodičům. Využijete ji však nejen v horkých letních dnech, ale také v zimě, kdy je slunce ostré a jasné. Clonu snadno připevníte na okno a váš malý rarášek bude moct v poklidu spát, aniž by jej sluneční světlo pálilo do očí.

Rolovací clonu zase ocení třeba větší děti. Rolování lze ovládat snadným stisknutím tlačítka, kdy si dítko samo vybere, zdali chce spinkat v přítmí, nebo sledovat ubíhající cestu.

 

Zdroj fotografií: Zopa Design