Cesta k první lžičce – začínáme s příkrmy

V prvních měsících života je pro dítě jediným zdrojem potravy mléko, ať už mateřské nebo umělé. Velmi brzy ale nastane chvíle, kdy je potřeba do jídelníčku začít zařazovat pestřejší výběr potravin a z miminka se stává jedlík. Jak se s prvním zaváděním příkrmu co nejlépe vypořádat? Sestavila jsem pár tipů, které vám mohou pomoci.

Načasování

V současnosti pediatři doporučují začít s příkrmy už od ukončeného čtvrtého měsíce a během dvou měsíců vyzkoušet co nejvíce druhů potravin, včetně potenciálních alergenů. Právě v tomto období se mluví o takzvaném „imunologickém okně“, o kterém si více povíme v následujícím odstavci. Podle zkušeností s mými dětmi přišlo zavedení příkrmů od čtvrtého měsíce v pravý čas. Připadalo mi, že jen mateřské mléko už jim nedostačuje, jsou hladové a trocha pevné stravy jim pomohla zaplnit břicho. Samozřejmě u jiných dětí to bude jinak, jsou miminka, která třeba celý první rok odmítají pozřít cokoli kromě mléka.

Imunologické okno

Ještě před několika lety pediatři doporučovali začínat s příkrmy až v půl roce věku. A s potravinami jako jsou ryby, mléko, vaječný bílek nebo jídlo s lepkem, až od jednoho roku. Nové poznatky o dětské výživě však ukazují, že v období mezi čtvrtým a šestým měsícem věku malé děti tyto potenciální alergeny nejsnáze přijmou a klesá tak riziko, že na ně v budoucnu budou alergické. Neznamená to samozřejmě, že svému dítěti naservírujete k prvnímu jídlu plátek filé s vaječnou omeletou. Stačí do běžného zeleninového příkrmu přimíchat malé množství zkoušené potraviny a sledovat, jak na ni dítě zareaguje. Stačí, když aspoň ochutná, nemusí sníst celou porci.

První oběd miminka

Mezi osvědčené první potraviny, které dětem chutnají, patří mrkev nebo dýně. První porci nachystáte úplně jednoduše. Očištěný kousek zeleniny uvaříte do měkka v páře nebo ve vodě, a potom ho s trochou vody nebo mateřského mléka rozmixujete úplně dohladka. Na první ochutnání stačí jen troška. Zbytek si schovejte na další den. Podle odborníků bychom měli podávat novou potravinu vždycky tři dny za sebou a nekombinovat ji s žádným jiným dosud nevyzkoušeným jídlem. Kdyby bylo dítě na něco alergické, máme jistotu, z čeho konkrétně se mu udělalo zle.

Zahnutá lžička

Budete potřebovat taky dětskou zahnutou lžičku, kterou se vám bude dobře nabírat a vkládat jídlo do dětské pusy. Z vlastní zkušenosti doporučuji pořídit aspoň dvě, protože malé děti lžičky rády vytrhávají rodičům z ruky a ocucávají je. Právě takhle ostatně bude vlastně první krmení vypadat. Poté, co si ověříte, že je jídlo teplé, ale ne horké, naberete lžičku, vložíte ji s trochou štěstí dítěti do pusy a ono ji začne ocumlávat. Možná něco spolkne, možná to vyplivne. Jde hlavně o to, aby si dítě zvyklo na novou chuť a konzistenci.

Zopa nabízí veselé lžičky a nádobí, které navíc neškodí životnímu prostředí, protože jsou vyrobené z bambusu.

Jezte společně

Děti může k jídlu motivovat i to, když sedí s rodiči u jednoho stolu a jí společně. K tomu skvěle poslouží jídelní židlička jako je například Ivolia nebo Monti, kterou lze polohovat tak, aby v ní mohlo obědvat i miminko, které nesedí.

Zkoušíme to dál

Zvlášť v prvních dnech se ještě nedá říct, že by se dítě z připraveného příkrmu skutečně najedlo. Pokaždé dítě ještě musíte dokrmit mlékem. Hlavní je to nevzdávat a dávat příkrmy dál. Začíná se různými druhy zeleniny, kromě už zmiňované mrkve nebo cukety je to třeba květák, brambory, hrášek, fazolky, řepu, batáty,… Nejprve dáváme příkrmy v době oběda, pak přidáme snídani a posléze večeři. Měli bychom se postupně propracovat k pěti jídlům denně, která už nebude potřeba doplňovat dávkou mléka. Ale to je úkol na mnoho měsíců.

Autorkou je maminka dvou holčiček Petra.